Amerika Birleşik Devletleri, kültürel çeşitliliğini arttırabilmek amacı ile tüm dünyadan belirli kriterlere uyan ülkeler arasından düzenli bir şekilde göçmen kabul etmektedir.

Amerikan vatandaşı olmadığı halde Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz oturma ve çalışma iznine sahip olan kişiye göçmen adı verilmektedir. Daimi Oturma izni (Permanent Resident Card) ya da bilinen adıyla Green Card, kişinin göçmenlik statüsünü onaylayan resmi belgedir.

Green Card çekilişine sadece hiç göç vermeyen ya da az göç veren ülke vatandaşları katılabilmektedir. Türkiye bu ülkelerden birisi olduğu için Türk vatandaşları da bu çekilişe katılabilme fırsatına sahiptir.

Amerikan devletinin dijital platformunda gerçekleştirilen Green Card çekilişi için doldurulması gereken başvuru formlarının ingilizce ve profesyonel başvuru yapılmasını gerektirmesi, başvuru formunu doldururken kişisel bilgi ve fotoğrafların sisteme sadece tek seferde girilme zorunluluğu, yılda 5 milyon adet başvurunun çöpe gitmesine sebep olmaktadır. Her sene sadece Türkiye’den yapılan yaklaşık 100.000 başvurunun sadece 20-22 bini geçerli sayılmakta, yapılan teknik hatalardan dolayı 80 bine başvuru diskalifiye edilmektedir.

Çekiliş ABD Resmi Göçmenlik Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları, başvuruyu takip eden senenin mayıs ayında devletin resmi internet sitesi üzerinden açıklanır.

Green Card, çekiliş sonucunda Green Card verilecek kişi sayısının 2 kat fazlası olacak şekilde kişilere çekilişi kazandığına dair bilgi verir. Çekilişi kazandığına dair bilgi alan kişiler arasında ise sadece işlemlerini hatasız ve zamanında gerçekleştiren ve ABD konsolosluğu tarafından Green Card verilmesinde sakınca görülmeyen kişiler Green Card alabilmektedir.

Amerika göçmenlik bürosu yetkilileri, bireyler çekilişi kazansa dahi gerek gördüğü takdirde Green Card vermeme hakkını kendisinde saklı tutar. Bu nedenle bir vize başvuru merkezi ya da danışmanlık firması ile çalışmak şansınızı ciddi oranda arttırır.

Amerika'da İş ve Yaşam Fırsatı!

Amerika'da yaşamak için büyük fırsat!