Anadolu Cad. No:41 Megapol Tower, Bayraklı / İZMİR
info@abdgreencard.com
+90 212 945 95 82

90 gün veya daha kısa süreli seyahatlar için, Amerika Birleşik Devletleri’ne turistik veya ticari amaçlarla vize almadan seyahat etmelerini sağlayan bir vize muafiyet programıdır. ABD’ye seyahat edecek olan kişilerin seyahatlerinden önce “Electronic System for Travel Authorization” (ESTA) başvurusu yaparak sistem tarafından onay almaları gerekmektedir. ESTA Vizesi ile ABD’ye seyahat edebilecekleri gibi B Tipi Amerika vizesi başvurusunda da bulunabilirler.

ESTA Vizesi Başvurusu İçin Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar

 1. Kurs eğitimi almak, çalışmak, ABD’de sürekli ikamet etmek gibi amaçlar Esta Vizesi başvurusu için uygun olmamaktadır. Seyahat amacınız, bilimsel, eğitsel, mesleki veya ticari konferanslara katılmak, bir sözleşme müzakere etmek, kısa süreli eğitimlere katılmak gibi ticari amaçlar olabileceği gibi Turistik, arkadaş veya akraba ziyareti, tıbbi tedavi ve kısa süreli kurslara kayıt olmak gibi turistik amaçlar gibi Amerika B Tipi ziyaretçi vizelerinde geçerli olabilen amaçlardan biri olmalıdır.
 2. ABD’ye seyahat edecek olan kişi, Vize Muafiyet Programı’na dahil olan bir ülkenin vatandaşlığına sahip olmalıdır ancak aynı zamanda Irak, İran, Suriye ya da Sudan vatandaşı ise Esta Vizesi alarak Amerika’ya seyahat edemez.
 3. Vize Muafiyet Programı kapsamında ABD’ye seyahat edecek olan kişilerin mutlaka Seyahat İzin Belgesi – Electronic System for Travel Authorization (ESTA) onayı ile yetkilendirilmiş olması gerekmektedir.
 4. Aşağıdaki iki kategoriden birine giren kişiler Vize Muafiyet Programı kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’ne ESTA Vizesi alarak seyahat edemezler ancak diğer Amerika vizeleri için başvuru yapabilirler:
 • 1 Mart 2011’de ya da daha sonraki bir tarihte İran, Somali, Irak, Libya, Suriye, Sudan veya Yemen’e seyahat edenler ve bu ülkelerde bulunanlar (diplomatik ya da askeri amaçlı yolculuklar istisnadır)
 • Vize Muafiyet Programına dahil ülkelerden birinin vatandaşlığının yanında aynı zamanda İran, Irak, Sudan veya Suriye vatandaşı olanlar
 1. ESTA Vizesi ile ABD’ye seyahat edecek olan kişinin doğru pasaport türüne sahip olması gerekmektedir. Pasaportunuz, seyahat tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Ayrıca 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren bir e-pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. E-Pasaport içinde elektronik bir çipin bulunduğu, geliştirilmiş ve güvenli bir pasaporttur. E-Pasaportunuz Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olmalıdır.

Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi, mesleki toplantılar veya konferanslara katılım dahil iş, tatil yapma, aile ziyareti veya tıbbi tedavi almak (B2) amacıyla ya da her iki (B1/B2) amacın birleşimiyle geçici olarak Birleşmiş Devletlere gelmek isteyen kişilere yönelik göçmen olmayan vize türüdür. Genellikle B1/B2 vizesine sahip olanlara eğitim veya çalışma izni verilmemesine rağmen vizeye başvuru amacı eğlence veya tatil ise eğitim amacıyla okula kayıt yaptıran (yarı zamanlı dil kursu gibi) adayın vizesi B2 olarak sınıflandırılabilir. Vize başvuruları sırasında bir ailenin sahip olduğu her aile üyesinin başvurusu ayrı olarak incelenir ve aile üyesinin sunduğu başvuru temelinde bireysel vize verilir.

Kalma Süresi 

Vizenin verilmesi Birleşik Devletlere giriş yapılabileceğinin garanti olduğu anlamına gelmemektedir. Gümrük Girişinde bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) Görevlileri, vizesi çıkan ve seyahat eden kişinin hem Birleşik Devletlere girip giremeyeceğine hem de ne kadar süre kalmasına izin verileceğine karar verir. Dolayısıyla vizenin verilmesi Birleşmiş Devletlere giriş yapılmasının garanti olduğu anlamını taşımamaktadır.

Vize başvurusunda bulunan adayın vizesi 10 yıl boyunca geçerli olabilirken, izin verilen kalma süresi 6 aydan fazla olmamaktadır. Bu durumda vizenin geçerliliğinin, izin verilen kalma süresi ile ilişkili olmadığının tescilidir. Vizenin geçerliliği, kişilerin Birleşik Devletlere seyahat edebilecekleri ve Birleşik Devletlere giriş başvurusunda bulunabilecek oldukları süredir.

Ziyaret veya Tıbbi Tedavi Amaçlı geçici olarak Birleşmiş Devletlere gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Her aile üyesinin başvurusu ayrı olarak incelenir. Genellikle B1/B2 vizesine sahip olanlara eğitim veya çalışma izni verilmemesine rağmen vizeye başvuru amacı eğlence veya tatil ise eğitim amacıyla okula kayıt yaptıran (yarı zamanlı dil kursu gibi) adayın vizesi B2 olarak sınıflandırılabilir. Vize başvuruları sırasında bir ailenin sahip olduğu her aile üyesinin başvurusu ayrı olarak incelenir ve aile üyesinin sunduğu başvuru temelinde bireysel vize verilir.

Kalma Süresi 

Vizenin verilmesi Birleşik Devletlere giriş yapılabileceğinin garanti olduğu anlamına gelmemektedir. Gümrük Girişinde bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) Görevlileri, vizesi çıkan ve seyahat eden kişinin hem Birleşik Devletlere girip giremeyeceğine hem de ne kadar süre kalmasına izin verileceğine karar verir. Dolayısıyla vizenin verilmesi Birleşik Devletlere giriş yapılmasının garanti olduğu anlamını taşımamaktadır.

Vize başvurusunda bulunan adayın vizesi 10 yıl boyunca geçerli olabilirken, izin verilen kalma süresi 6 aydan fazla olmamaktadır. Bu durumda vizenin geçerliliğinin, izin verilen kalma süresi ile ilişkili olmadığının tescilidir. Vizenin geçerliliği, kişilerin Birleşik Devletlere seyahat edebilecekleri ve Birleşik Devletlere giriş başvurusunda bulunabilecek oldukları süredir.

Tıbbi tedavi için Birleşik Devletlere gitmek isteyen kişilerin temin etmesi gereken belgeler;

1)Tıbbi tedavinin nedenini ve adayın neden Birleşik Devletlere gitmeye karar verdiğini gösteren yerel doktor raporu ya da beyanı,

2)Birleşik Devletlerdeki tıbbi tedaviye ilişkin randevuna tarihi ve zamanı, adayın Birleşik Devletlerde ziyaret edeceği klinik ya da hastanenin adını gösteren belge ile doktorun ismini randevunun kanıtı olarak sunulması,

3)Birleşik Devletlerdeki hastane ya da klinikten, adayın alacağı tedavinin hastane ücretleri, doktor ücretleri gibi tedavi için gerekli tüm ücretleri içeren tam veya tahmini tutarı gösteren bir yazı ya da belge,

4)Adayın ödeme şartlarını kabul ettiklerini ve bu yükümlülüklerin ifası için Birleşik Devletlere ait hiçbir fonunun kullanılmayacağını belirten Birleşik Devletlerdeki hastane veya klinik ya da doktor tarafından gönderilen, içeriğinde adayın Birleşmiş Devletlerin hiçbir fonunu kullanmadan ödeme şartlarını kabul ettiğini beyan eden yazı,

5)Birleşik Devletlerinde alınacak tıbbi tedaviye ilişkin tedavi masrafları, seyahat, konaklama, yemek giderleri gibi gereken tüm ücretlerin ödemesi için yeterli maddi kaynağının olduğuna dair kanıt.

E vize kategorisi, ABD ile karşılıklı olarak ticaret ve yatırım anlaşması yapan ve anlaşmanın tarafı olan ülkenin vatandaşlarına verilmektedir. E kategorisinde olan E-1/E-2 vizesine sahip bireylerin eşleri ABD’ye girdikten sonra çalışma izni de alabilmektedir. Ancak oradaki çalışmaları bittikten sonra E-1/E-2 vizesine sahip olanlar ABD’den ayrılmak zorundadır.

E-1 ticaretçi vizesi, ticaret ile uğraşmak için Amerika’ya gitmek isteyenlerin başvurduğu bir vize çeşididir.

ABD’ye çeşitli malların, paranın veya herhangi bir hizmetin ticareti ile uğraşmak amacıyla gelmek isteyen kişilerin bulunduğu ülke ile ABD ve ticareti yapacak ABD şirketi arasında mevcut ve devam eden bir ticari ilişki olması, belirtilmiş olan ticari faaliyetlerden biri olması, vizeye başvuracak kişinin de ticaret yapılacak olan ülkenin vatandaşı olması, yapılacak ticaretin süreklilik arz etmesi ve tek seferlik olmaması gerekmektedir.

Yeni bir ticari ilişki kurmak amacıyla E1 vizesinde başvuru yapılamaz. E-1 vizesi alabilmesi için kişinin şirketin sahibi, ortağı, müdürü, yöneticisi gibi şirket içerisinde önemli bir pozisyona sahip olması olması gerekmektedir. Ancak ortan yatırımcı olan şirketin çalışanları da E1 vizesi alabilirler. Amerika E-1 Ticaretçi vizesi için başvurunuz kabul edildikten sonra Green Card sahibi olabilir ve Amerika’da yaşayabilirsiniz.

E-2 yatırımcı vizesi, yeterli sermayeye sahip olan ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yatırım yapmaya karar veren vatandaşlara, yatırım yaptıkları teşebbüsü geliştirmeleri ve yönetmeleri amacıyla verilmektedir.

Vizeyi alabilmek için ABD ile yatırım yapacak olan kişinin vatandaşı olduğu ülke arasında karşılıklı bir yatırım anlaşması bulunmalıdır ve yatırımcı o ülkenin vatandaşı olmalıdır. ABD şirketinin en az yüzde 50’si yatırımcının ülkesinin vatandaşlarının mülkiyeti altında bulunmalıdır.

E-2 vizesi alabilmesi için kişinin şirketin sahibi, ortağı, müdürü, yöneticisi gibi şirket içerisinde önemli bir pozisyona sahip olması olması gerekmektedir. Ancak ortan yatırımcı olan şirketin çalışanları da E-2 vizesi alabilirler.

E-2 vizesinin alınabilmesi için gerekli olan yatırım aktif, yeterli ve marjinal olmayan bir yatırım olmalıdır. E-2 vizesi alabilmek için belirlenmiş bir yatırım alt sınırı yoktur; yatırımın yeterliliği bir oran testi ile belirlenir. Oran testi, yatırım için yapılan para miktarı ile yatırım yapılan iş değerinin karşılaştırılması sonucunda belirlenir. Yatırımcı sadece ABD’de oturma izni alabilmek için marjinal bir teşebbüse yatırım yapmamalıdır. Teşebbüsün marjinalliğine teşebbüsün ekonomik etkisine ve yarattığı iş imkanlarına bakılarak karar verilir.

E-2 Vizesine başvuru yapılabilmesi için yatırım yapılan işletmenin geliştirilmesi, yönetiminin devralınması ve gerekli sermaye şartlarının yerine getirilmesi şarttır. Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi başvurunuz kabul edildikten sonra belli şartları yerine getirmenizle birlikte Green Card sahibi olabilir, Amerika’da yaşama ve çalışma hakkını kazanabilirsiniz.

EB-5 terimi, employment-based fifth preference visa ifadesinin kısaltmasıdır ve Türkçede istihdam temelli beşinci tercih vizesi anlamına gelir. EB-5 programına katılan yabancı yatırımcılar, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulacak ve en az 10 kişiyi istihdam sağlayacak nitelikte olan, yeni bir kurumsal girişime yatırım yaparak, Green Card hakkı kazanma fırsatına sahip olurlar.

EB-5 programıyla yatırım yapan bir yatırımcı olduğunuzda, eşiniz ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarınız da aynı EB-5 başvurusu kapsamında (tek bir sefer $ 500.000 veya $ 1.000.000 değerinde yatırımla, hangisi geçerliyse) Amerika Birleşik Devletleri’nde daimi yerleşim hakkına sahip olurlar. Daimi yerleşimci olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde istediğiniz yerde yaşayabilir, çalışabilir, mülk sahibi olabilir ve çocuklarınızı istediğiniz okullara gönderebilirsiniz. Bu program altında yatırım miktarı en az $500,000 olarak tespit edilmiş olup, bu miktar yatırımcının tercih edeceği ve ABD Göçmenlik Bürosunca onaylanmış projeye yatırılıyor. Bu şekilde de yatırım oranında yatırım şirketine ortak olunuyor. Yatırım bedeli Green Kart başvuru onayı alınana kadar özel bir hesapta tutuluyor ve sonrasında proje yapımı için gerekli olan hesaba aktarılıyor. Yatırımcı, yatırım kaynağını göstermek ve belgelemek zorundadır. Birinci başvuruda 2 senelik geçici Green Kart veriliyor. Bu başvuru 13-14 ay arasında onaylanmaktadır. İkinci senenin sonunda projenin devamlılığı sağlanması halinde kalıcı Green Card temin ediyorsunuz. İlk karttan itibaren 5 yıl sonunda arzu edilirse ABD vatandaşlığına sahip olmak da mümkün. Katılım ve proje tamamlandıktan sonra da yatırımınızın ana parasını geri alabiliyorsunuz.

Genellikle, geçerli bir eğitim programına katılmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen herhangi bir vize başvuranı için Öğrenci Vizesi gerekmektedir.

Bir üniversiteye, koleje, liseye, özel ilkokula, ruhban okuluna, konservatuara ve bir dil eğitim programı da dahil olmak üzere diğer akademik kurumlardan birine kayıt olarak eğitim almak isteyen kişiler Amerika F1 Öğrenci Vizesi almak zorundadır.

Bir dil eğitimi programı dışındaki mesleki eğitimler ya da diğer tanınmış akademik olmayan kurumlara kaydolarak eğitim alacak olan kişiler ise Amerika M1 (Mesleki Eğitim) Öğrenci vizesi almak zorundadır.

Bir lisans veya akademik sertifikaya yönelik kredilendirilmiş olmayan kısa süreli rekreasyonel kurs katılımları için Ziyaretçi (B) vizesine başvurabilirsiniz.

ABD’de eğitim almayı planladığınız bir okula kabul edildiğinizde Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgileri Sistemi’ne (SEVIS) kaydolursunuz. Vize görüşmesi için Amerika Konsolosluğu’na gittiğinizde Amerika vizesi için gerekli evrakları hazırlamış olmalı ve yanınızda mutlaka SEVIS ücretinin ödendiğine dair makbuzlar ve kayıt olduğunuz ABD okulundan alınmış bir I-20 Formu bulunmalıdır.

Eğitiminiz sırasında eşiniz ve çocuklarınız da sizinle birlikte Amerika’da bulunacaksa bireysel I-20 formlarına sahip olmaları gerekmektedir.

Öğrencilerin vizelerine zamanında sahip olmaları için erken başvuru yapmaları özellikle önerilmektedir.

Amerika Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları, F1 ve M1 Öğrenci Vizesi başvurularını ancak eğitim kurumuna kayıt olunan tarihten en fazla 120 gün öncesine kadar kabul etmektedir. Eğer başvuran vize için Form I-20 de belirtilen başlama veya kayıt tarihine 120 günden de fazla bir zaman önceden başvuru yaparsa, Konsolosluk ya da Elçilik başvuruyu vize düzenleyebileceği tarihe kadar bekletir. Öğrencilere Amerikan Hükümeti İç Güvenlik düzenlemeleri uyarınca tüm ilk ya da başlangıç öğrencilerinin öğrenim programının Form I-20’de belirtilen başlama/kayıt tarihinden 30 ya da daha az gün önce Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapmaları tavsiye edilir.

Amerika Birleşik Devletleri’ne daha erken giriş yapmak isteyen bir başlangıç öğrencisi (programın başlamasına 30 günden fazla zaman kala) uygun nitelikte ziyaretçi vizesine sahip olması gerekmektedir.

Herhangi bir çalışmaya başlamadan önce, başvuran Form I-539 (Göçmen Olmayan Durumunun Değişimi için Başvuru formu) doldurarak değişen Öğrenci Ziyaretçi durumunu onaylamalıdır ve ücretini ödemelidir. Ayrıca gerekli Form I-20’yi başvurunun yapıldığı İç Güvenlik Departmanı ofisine sunmanız gerekmektedir.

Eğitimleri ABD’de devam eden öğrenciler, öğrenci durumunu sağladıkları ve SEVIS kayıtları devam ettiği sürece yeni vize için herhangi bir zaman başvuru yapabilirler. Devam eden öğrenciler ayrıca sınıfları başlamadan önce istedikleri zaman Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapabilirler.

Amerika F1 Öğrenci Vizesi ve Amerika M1 Öğrenci Vizesi sahibi öğrenciler kampüs dışında çalışacaklarsa, çalışacakları iş mutlaka eğitim aldıkları alanla ilgili olmalı ve çalışmaya başlamadan önce okullarındaki yetkililerden izin alınmış olunmalıdır.

Öğrenci vizeniz herhangi bir sebepten dolayı iptal edilmediği sürece geçerliliğini koruyacaktır. Bu nedenle eğer pasaportunuzun geçerlilik süresi sona ererse, içinde bulunan geçerli öğrenci vizeniz ve yeni pasaportunuz ile Amerika Birleşik Devletleri’ne girebilirsiniz.

Çalışmaya Uygunluk 

Devlet lisesine katılım için Öğrenci Vizesi çıkaran başvuru sahiplerinin çalışmaya izinleri yoktur.

Giriş Bilgisi 

Eğer başvuran Amerika Birleşik Devletleri’ne ilk girişinden önce okul değiştirirse, yeni okulundan I-20 ile yeni öğrenci vizesi için başvuru yapmalıdır.

Eğer başvuran öğrenim görmeye başladıktan sonra okul değiştirirse, başvuran Amerika Birleşik Devletleri’ne hala geçerli öğrenci vizesi ve yeni I-20 (arka yüzü eksiksiz onaylanmış) ile tekrar girmelidir.

Kalma Süresi 

Vizenin verilmesi Birleşik Devletlere giriş yapılabileceği garantisi anlamına gelmez. Gümrük Girişinde bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) Görevlileri seyahat eden kişinin Birleşik Devletlere girip giremeyeceğine ve ne kadar süre kalmasına izin verileceğine karar verir. Vizenin geçerliliği, izin verilen kalma süresi ile ilişkili değildir; başvuran adayın vizesi 10 yıl geçerli olabilir, fakat izin verilen kalma süresi genelde 6 aydan fazla olmaz. Vizenin geçerliliği basit olarak, kişilerin Birleşik Devletlere seyahat edebilecekleri ve Birleşik Devletlere giriş başvurusunda bulunabilecek oldukları süredir.

Vize Başvuru Belgeleri 

1)9.- 12. Devlet Okulu Özel Vize Başvuru Belgeleri

2)K-12 Özel Okul Vize Başvuru Belgeleri

3)Özel Kolej veya Üniversite (F1, F2) Özel Vize Başvuru Belgeleri

Değişim Ziyaretçisi Programı, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları ile diğer ülkelerin vatandaşlarının eğitim ve kültürel amaçlarla değişimlerini teşvik etmeyi hedefleyerek oluşturulmuştur. Bunun için öncelikle değişim programlarından birine kabul edilmeniz ve belirlenmiş bir sponsor aracılığı ile vize başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Katılmak istediğiniz değişim programına kabul edildikten sonra Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgileri Sistemi’ne (SEVIS) kaydolmanız ve SEVIS I-901 ücretini ödemeniz gerekmektedir. Böylelikle başvurusunu gerçekleştirdiğiniz Amerika J1 Vizeniz onaylandıktan sonra Amerika’ya en erken seyahat edebileceğiniz tarih kabul edildiğiniz değişim programının başlangıç tarihinden en fazla 30 gün öncesidir. Ayrıca Amerika’daki değişim programınız sona erdikten sonra ülkeden ayrılmak için 30 günlük bir süreniz olacaktır. Bu süre içinde ABD’yi terk etmeniz gerekmektedir.

Amerika J1 Vizesi Değişim Programları

 • Au Pair Programı
 • Kısa Vadeli Akademisyen Değişim Programı
 • Kamp Danışmanı Programı
 • Uzman Değişim Programı
 • Hükümet Ziyareti Programı
 • Üniversite Öğrencileri Değişim Programı
 • Staj Programı
 • Lise Öğrencisi Değişim Programı
 • Work and Travel
 • Doktor Değişim Programı
 • Öğretmen Değişim Programı
 • Profesör ve Araştırma Görevlisi Değişim Programı
 • Staj Eğitim Değişim Programı

Amerika Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı / T.C. Kimlik Fotokopisi
 • Seyahatiniz sonrası en az 3 ay daha geçerli olan Pasaport
 • Varsa eski pasaportlar
 • Güncel, arka fonu beyaz 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış Vize Talep Dilekçesi
 • DS 160 Formu
 • I-20 Formu
 • I-539 Formu
 • SEVIS I-901 ödeme dekontu
 • Transkript ve diplomalar
 • TOEFL, SAT, GRE, GMAT ve benzeri kurumlardan alınan dil yeterlilik puanlarını gösteren belge.

İç Güvenlik Departmanı düzenlemeleri uyarınca tüm başlangıç (ilk) J değişim ziyaretçileri ve J2 eş ve aileleri başvuru sahibinin programının Form DS-2019’da belirtilen başlangıç tarihinden 30 gün ya da daha az zaman kala giriş yapmaları gerekmektedir. 30 gün kısıtlaması halihazırda programa devam etmek için dönüş yapan değişim katılımcılarına uygulanmaz. Amerika Birleşik Devletleri’ne daha erken giriş yapmak istiyorsanız (kursun başlamasına 30 günden fazla zaman kala) bir ziyaretçi vizesi edinmelisiniz, fakat bu genelde uygun karşılanmayabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir okula kaydolarak F1 ya da M1 vizesi alan ya da bir değişim programıyla Amerika’da eğitim görmek ve çalışmak üzere J1 vizesi alan kişilerin eş ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları asıl vize sahibinin vizesine göre F2, M2 ya da J2 vizesi alarak Amerika’da yaşayabilirler.

Öğrencinin eş ve çocuklarının SEVIS ücreti ödemesine gerek yoktur ancak ABD’ye gidecek her eş ve çocuk için ayrı ayrı I-20 formu doldurulmalıdır. Asıl vize sahibi öğrencinin eşinin evliliklerini kanıtlayacak belgeleri sunması istenebilir. Ayrıca öğrenci vizesi sahibinin küçük çocuklarının ABD’de okula gitmesine de izin verilmektedir.

Vize ücretlerini Amerika vize ücretleri sayfasından öğrenebilirsiniz.

Not: Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi, Au Pair Programı, Kamp Danışmanı Programı, Lise Öğrencisi Değişim Programı ya da Work and Travel Programlarından birine başvurarak J1 vizesi alan kişinin eş ve çocukları J2 vizesine başvuramaz.

Amerika F2 – M2 – J2 Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı / T.C. Kimlik Fotokopisi
 • Seyahatiniz sonrası en az 3 ay daha geçerli olan Pasaport
 • Varsa eski pasaportlar
 • Güncel, arka fonu beyaz 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış Vize Talep Dilekçesi
 • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
 • I-20 / DS 2019 Formu
 • DS-7002 Formu (Talep edildiği durumlarda sunulur)
 • ABD’deki eğitim kurumuna kayıtlı öğrencinin F1/M1/J1 vizesinin fotokopisi
 • Başvuran ABD’deki eğitim kurumuna kayıtlı öğrencinin eşi ise evliliği kanıtlayacak belgeler
 • Evlilik belgesinin bir örneği ve/veya aile ile ilişkiyi kanıtlayan doğum belgesi
 • Asıl başvuranın pasaportundaki kişisel veri sayfasının fotokopisi

Kalma Süresi 

Vizenin verilmesi Birleşik Devletlere giriş yapılabileceği garantisi anlamına gelmez. Gümrük Girişinde bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) Görevlileri seyahat eden kişinin Birleşik Devletlere girip giremeyeceğine ve ne kadar süre kalmasına izin verileceğine karar verir. Vizenin geçerliliği, izin verilen kalma süresi ile ilişkili değildir; başvuran adayın vizesi 10 yıl geçerli olabilir, fakat izin verilen kalma süresi genelde 6 aydan fazla olmaz. Vizenin geçerliliği basit olarak, kişilerin Birleşik Devletlere seyahat edebilecekleri ve Birleşik Devletlere giriş başvurusunda bulunabilecek oldukları süredir.

Amerika H-1B Vizesi

Belirli bir iş konusunda yüksek eğitim almış ve yüksek derecede uzmanlaşmış özel mesleğe sahip kişiler Amerika H-1B vizesine başvuruda bulunabiliriler. Bu kategori aynı zamanda mankenleri, fotomodeller ve Devletlerarası araştırma, geliştirme ve üretim projeleri veya Savunma Bakanlığı tarafından yönetilen ortak üretim projelerini içerir.

Amerika H-1B vizesi ile 3 yıl boyunca ABD’de çalışabilir ve yaşayabilirsiniz. Bu süre talep etmeniz doğrultusunda işvereninizin başvurusu ile 3 yıl daha uzatılabilmektedir.

Amerika H-1B vizesi alabilmeniz için Amerika’da çalışacağınız iş alanının en azından lisans diplomasına ihtiyaç duyulan bir pozisyon olması şarttır. Bu pozisyonda Amerikan eyaletlerine göre farklılık gösteren ABD asgari ücretinin altında çalıştırılamazsınız. Ayrıca maaşınız aynı işyerinde sizinle aynı pozisyonda çalışan diğer işçilerden daha az olamaz. H-1B vizesi başvurunuzun olumlu olarak kabul edilebilmesi için öncelikle uygun bir diplomanızın ve iş tecrübenizin olması gerekmektedir.

Geçici bir çalışma vizesi olan H1-B vizesinin başvurusu her yıl 1 Nisan’da başlamaktadır ve 5 iş günü boyunca yapılan başvurular sonucunda şartları yerine getirmemiş ya da eksik evrakla yapılan başvurular elenmektedir. ABD’de yüksek lisans yapmış olan kişilerle diğer kişiler ayrı çekilişlere tabi tutulmaktadır. Çekiliş sonucunda Amerika H-1B vizesi almaya hak kazanan kişilerin vizeleri ABD mali yıl başlangıcı 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmaktadır.

Amerika H-1B vizesi sahibinin eşi ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocukları da H-1B vizesi sahibine bağlı olarak Amerika H4 vizesi başvurusunda bulunabilmekte ve ABD’de yaşayabilmektedir. H4 vizesi sahibi eş Amerika’da herhangi bir işte çalışamaz ancak çocuklar Amerika’da bulundukları süre içinde eğitim görebilirler.

Eğer bir başvuru sahibi Amerika Birleşik Devletleri’nde göçmen olmayan bir kişi olarak geçici olarak çalışmak istiyorsa, ABD göçmen kanunu altında, başvuru sahibi başvuranın yapacağı iş türüne dayanarak, belirli bir vizeye ihtiyaç duyar. Geçici işçi kategorilerinin çoğu, başvuru sahibinin bir vizeye başvurabilmesinden önce ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onaylanması gereken I-129 dilekçesinin başvuru sahibinin gelecekteki işvereni veya temsilcisi tarafından sağlanmasını gerektirir.  Bireyler bir geçici işçi vizesine sadece ABD’deki iş verenlerin I-129 dilekçesini sunduktan ve USCIS’in onaylamasını takiben başvurabilirler. USCIS daha sonra onay fişi numarasını gösteren bir I-797 formu düzenleyecektir. Bu fiş numarası, bu hizmet yoluyla bir randevu almak için gereklidir. I-797 ve/veya I-129’un sayfa kopyaları gerekli değildir.

H1-B sadece dilekçenin başlangıç tarihinden itibaren 90 gün öncesine kadar geçerli olabilir ve aynı işveren ile vizelerini yenilemedikçe dilekçenin başlangıç tarihinden sadece 10 gün önce ABD’ye girmek üzere vizelerini kullanabilirler.

Başvuru sahipleri bu pozisyonu doldurmak üzere gerekli profesyonel becerileri ve nitelikleri taşıdıklarını kanıtlamaya hazırlıklı olmalıdırlar.

Amerika H-2A Vizesi

Mevsimlik ya da sezonluk tarım işçileri Amerika H-2A vizesine başvurabilirler. Bu kategorideki başvurular Amerika Birleşik Devletleri’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir.

Amerika H-2B Vizesi

Mevsimlik ya da sezonluk tarım dışı işçiler Amerika H-2B vizesine başvurabilirler. Bu kategorideki başvurular Amerika Birleşik Devletleri’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir.

Amerika H3 Vizesi

Tıbbi ya da akademik eğitimlerin dışında yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut olan zihinsel, duygusal ya da fiziksel olarak dezavantajlı çocukların eğitimi için gerekli eğitim programlarına katılacak ya da bu alanlarda staj yapacak olan kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Uluslararası şirketlerde çalışan yönetici, müdür ve uzmanların çalıştıkları şirketin ABD’deki kurulan şubelerinde çalışabilmeleri için alınması gereken vize çeşididir. L-1 vizesi sahipleri gereken koşulları gerçekleştirdikleri takdirde Green Card sahibi olabilirler ve EB-1 Çok Uluslu Yönetici/Müdür statüsünde göçmenlik yani Green Card başvurusunda bulunabilirler. L-1 vizesi sahiplerinin eşleri ABD`ye girdikten sonra ayrıca bir çalışma izni alabilirler.

Amerika L1 vizesine başvuracak olan kişilerin son 3 yıl içinde ABD dışındaki bir şirkette en az 1 yıl boyunca yönetici, müdür ya da uzman olarak çalışmış olması ayrıca ABD’deki şubede de aynı pozisyonda çalışacak olması gerekmektedir.  Aynı zamanda ABD dışındaki işveren ile ABD şirketi arasında nitelikli bir hisse yapılanması ilişkisinin olmasıdır. Nitelikli ilişkiden kasıt ortaklık veya kanunlarda öngörülen gerekli hisse sahiplenmesidir. Bu koşullardan birindeki eksiklik L-1 vize başvurusunun reddedilmesiyle sonuçlanabilir.

Çalıştıkları şirketin ABD şubesini açmak üzere gidecek olan kişiler bu vize ile 1 yıl boyunca ABD’de çalışabilirler. 1 yılın sonunda talep durumunda ABD göçmenlik ofisi incelemesinin sonucunda uygun bulduğu takdirde vizenin süresini uzatabilir.

L-1 vizesi başvuruları ilk önce ABD göçmenlik merkezi tarafından onaylanmalıdır. Vizeye başvuran kişi eğer ABD dışında ise bu onayı aldıktan sonra konsolosluğa başvurmalıdır. Göçmenlik bürosunun gerekli bilgileri toplayamamış olması halinde veya daha detaylı soruşturma gerekmesi hallerinde konsolosluk L-1 vize başvurusunu reddetme veya geciktirme hakkını saklı tutar.

Yöneticiler ve müdürler Amerika L-1A vizesi için başvuru yaparlar ve bu vize ile 7 yıla kadar ABD’de çalışabilirler. Uzman pozisyonunda çalışacak olan kişiler ise L-1B vizesi için başvuru yaparlar ve 5 yıl boyunca ABD’de yaşayabilirler.

Amerika L Şirket İçi Transfer Vizesi sahibinin eş ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları L2 vizesi için başvuru yapabilirler. Aile üyelerinin vizesinin uzunluğu asıl vize sahibinin vizesine bağlı olarak belirlenmektedir.

O Vizesi, bilim, sanat, eğitim, iş veya atletizm gibi olağanüstü yeteneğe sahip olan, sinema veya televizyon endüstrisinde kanıtlanmış olağanüstü başarısı olan ve bu başarıları ulusal ve uluslararası düzeyde ispatlanmış olan tanınmış kişileri başvuracağı bir vize çeşididir.

Eğer bir başvuru sahibi Amerika Birleşik Devletleri’nde göçmen olmayan bir kişi olarak geçici olarak çalışmak istiyorsa, ABD göçmen kanunu altında, başvuru sahibi başvuranın yapacağı iş türüne dayanarak, belirli bir vizeye ihtiyaç duyar. Geçici işçi kategorilerinin çoğu, başvuru sahibinin bir vizeye başvurabilmesinden önce ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onaylanması gereken I-129 dilekçesinin başvuru sahibinin gelecekteki işvereni veya temsilcisi tarafından sağlanması gerektirir.  Geçici işçi vizesine sadece ABD’deki iş verenlerin I-129 dilekçesini sunduktan ve USCIS’in onaylamasının akabinde başvurabilirler. USCIS daha sonra onay fişi numarasını gösteren bir I-797 formu düzenleyecektir. Bu fiş numarası, bu hizmet yoluyla bir randevu almak için gereklidir. I-797 ve/veya I-129’un sayfa kopyaları gerekli değildir.

O2 başvuru sahipleri, O1 hak sahibinin hizmetleri ile birlikte sunulan ayrı bir dilekçeye ihtiyaç duyar.

Amerika O-1A Vizesi: Bilim, iş, eğitim, atletizm alanlarındaki kişilere

Amerika O-1B Vizesi: Sinema ve televizyon endüstrisinde çalışan kişilere

Amerika O-2 Vizesi: Amerika O vizesi sahibine yardımcı olacak ve eşlik edecek kişilere

Amerika O-3 Vizesi: Amerika O vizesi sahibinin eş ya da çocuklarına verilmektedir.

P vizesi, Amerika Birleşik Devlerine bireysel veya bir grup olarak, benzersiz veya geleneksel bir etnik, halk, kültür, müzik, tiyatro ya da sanatsal performansı veya tanıtımını geliştirme, yorumlama, tanıtma, koçluk etme veya öğretme amacıyla geliyor olmalıdır. Ek olarak, başvuru sahibi Amerika Birleşik Devletleri’ne sanat şeklini anlamayı veya geliştirmeyi daha fazla geliştirecek bir kültürel etkinliğe veya etkinliklere katılmak üzere geliyor olmalıdır. Program ticari veya ticari olmayan bir yapıya sahip olabilir.

Eğer bir başvuru sahibi Amerika Birleşik Devletleri’nde göçmen olmayan bir kişi olarak geçici olarak çalışmak istiyorsa, ABD göçmen kanunu altında, başvuru sahibi başvuranın yapacağı iş türüne dayanarak, belirli bir vizeye ihtiyaç duyar. Geçici işçi kategorilerinin çoğu, başvuru sahibinin bir vizeye başvurabilmesinden önce ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onaylanması gereken I-129 dilekçesinin başvuru sahibinin gelecekteki işvereni veya temsilcisi tarafından sağlanmasını gerektirir.

Bireyler bir geçici işçi vizesine sadece ABD’deki iş verenlerin I-129 dilekçesini sunduktan ve USCIS’in onaylamasını takiben başvurabilirler. USCIS daha sonra onay fişi numarasını gösteren bir I-797 formu düzenleyecektir. Bu fiş numarası, bu hizmet yoluyla bir randevu almak için gereklidir. I-797 ve/veya I- 129’un sayfa kopyaları gerekli değildir.

Amerika P-1A Vizesi: Atletlerin başvurması gereken vize türüdür. Bireysel atletler, etkinlik ya da yarışma için 5 yıl süreyle ABD’de kalabilirler. Bu süre en fazla 5 yıl daha uzatılabilir.

Amerika P-1B Vizesi: Bir eğlence grubunun üyesi bu vizeye başvurabilir. P-1B vizesi sahibi en fazla 1 yıl boyunca ABD’de kalabilir ve bu süre en fazla 1 yıl daha uzatılabilir.

Amerika P2 Vizesi: Sanatçılar ABD’deki bir performans ya da etkinlik için bu vize türüne başvurabilirler. Sanatçılar P2 vizesi ile en fazla 1 yıl boyunca ABD’de kalabilirler ve bu süre en fazla 1 yıl daha uzatılabilir.

Amerika P3 Vizesi: Amerika P Vizesi sahibi ile birlikte çalışan kişiler ve hizmetlileri P2 vizesine başvurabilirler.

Amerika P4 Vizesi: Amerika P Vizesi sahibinin eşi ve 21 yaşın altındaki bekar çocukları bu vize türüne başvurabilirler. Eş ve çocuklar ABD’de çalışamaz fakat eğitim görebilirler.

 • Genelde, asıl başvuranın eş ve/veya çocuklarının çalışmaya izinleri yoktur.
 • Aile birleşimi vizesi olan çocuklar devlet veya özel okullara gidebilirler.
 • Aile birleşimi vizesi yasal olarak evli olmayan çiftlere uygulanamaz. Bu kişiler Ziyaretçi Vizesi için başvurmak durumundadır.
 • Asıl başvuranın vizesi geldikten sonra aile birleşimi vizesi için başvurulurken, aile birleşimi vize başvuranı gerekli başvuru evrakının yanı sıra aşağıdakileri de sunmalıdır:

 

 1. Evlilik belgesinin bir örneği ve/veya aile ile ilişkiyi kanıtlayan doğum belgesi
 2. Asıl başvuran vizesinin kopyası ya da USCIS’tan alınan asıl başvuranın Durumunu gösterir resmi belge
 3. Asıl başvuranın pasaportundaki kişisel veri sayfasının bir örneği

Kalma Süresi 

Vizenin verilmesi Birleşik Devletlere giriş yapılabileceğinin garanti olduğu anlamına gelmemektedir. Gümrük Girişinde bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) Görevlileri, vizesi çıkan ve seyahat eden kişinin hem Birleşik Devletlere girip giremeyeceğine hem de ne kadar süre kalmasına izin verileceğine karar verir. Dolayısıyla vizenin verilmesi Birleşmiş Devletlere giriş yapılmasının garanti olduğu anlamını taşımamaktadır.

Vize başvurusunda bulunan adayın vizesi 10 yıl boyunca geçerli olabilirken, izin verilen kalma süresi 6 aydan fazla olmamaktadır. Bu durumda vizenin geçerliliğinin, izin verilen kalma süresi ile ilişkili olmadığının tescilidir. Vizenin geçerliliği, kişilerin Birleşik Devletlere seyahat edebilecekleri ve Birleşik Devletlere giriş başvurusunda bulunabilecek oldukları süredir.

Performans sanatçıları bazen çok belirli şartlar altında B- 1 vizesi için uygun olabilir.

Profesyonel bir şovmen eğer aşağıdaki şartlara sahipse B-1 sınıfına uygun olabilir:

 1. Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderen ülkenin sponsor olduğu bir kültürel program dahilinde katılım göstermek için geliyorsa
 2. Ücretsiz bir seyirci kitlesine performans sergileyecekse
 3. Günlük yevmiye dahil tüm masraflar bireyin hükümeti tarafından karşılanıyorsa

Q1 vizesi, uluslararası kültürel değişim programı kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecek olan bireylerin başvurması gereken bir vize çeşididir. Bu vize ile Amerika’da en fazla 15 ay kalınabilmektedir ve bu sürecin sonlanmasından itibaren 30 gün içerisinde ülkeyi terk etmeniz gerekmektedir.

R vizesi, geçici bir süre için Amerika Birleşik Devletleri’nde dini bir görevde çalışacak olan kişilerin başvurması gereken bir vize çeşididir.

Amerika'da İş ve Yaşam Fırsatı!

Amerika'da yaşamak için büyük fırsat!